Friday , June 5 2020
Home / Lajme / Kosove / Eksperti kinez i koronavirusit thotë se si po gabon Europa dhe SHBA’ja

Eksperti kinez i koronavirusit thotë se si po gabon Europa dhe SHBA’ja

Revista Science
publikoi një intervistë me kreun e Qendrës Kineze për Kontrollin dhe
Parandalimin e Sëmundjeve, George Gao.

Gao mbikëqyr
2,000 punonjës në Qendrat Kineze për Kontrollin e Sëmundjeve dhe është akoma i
angazhuar në punë shkencore. Në janar, ai ishte pjesë e një ekipi që kreu
izolimin dhe konstatimin e parë të Sindromës së Rëndshme Akute të frymëmarrjes
2 (SARS-CoV-2), një virus që shkakton COVID-19.

Një nga pyetjet
që ai u përgjigj është se çfarë mund të mësojnë vendet e tjera nga mënyra sesi
Kina ka luftuar me koronavirusin.

“Distanca fizike
është një strategji themelore për kontrollimin e çdo sëmundjeje infektive,
veçanërisht nëse është infeksion i frymëmarrjes. Së pari, ne kemi përdorur
strategji jo-farmaceutike sepse nuk keni ndonjë frenues ose ilaç specifik dhe
nuk kemi vaksina. Së dyti, duhet të jeni i sigurt për të izoluar secilin rast.
kontaktet e ngushta duhet të karantinohen: ne harxhojmë shumë kohë duke u
përpjekur për të gjetur të gjitha ato kontakte të ngushta dhe të sigurohemi që
ato janë karantinuar dhe izoluar. Së katërti, pezulloni tubimet publike. Së
pesti, kufizoni lëvizjen”, këshilloi Gao.

Ai tha se çfarë,
sipas tij, është e gabuar me vendet e tjera.

“Sipas mendimit
tim, gabimi i madh i SHBA dhe i Europës është që njerëzit nuk mbajnë maska. Ky
virus transmetohet nga piklat dhe kontakti i ngushtë. Piklat luajnë një rol
shumë të rëndësishëm – ju duhet të mbani një maskë sepse kur flisni, piklat
gjithmonë dalin nga goja juaj. Shumë njerëz kanë infeksione asimptomatike ose
para-simptomatike. Nëse ata veshin maska ??në fytyrë, kjo mund të parandalojë
që piklat që mbartin virusin të shpëtojnë dhe të infektojnë të tjerët”, tha ai.

Ai shtoi se
termometrat janë kudo në Kinë dhe se njerëzit duhet të përpiqen të matin temperaturën
sa më shumë që të jetë e mundur, në mënyrë që ata që kanë një temperaturë të
lartë të mos jenë jashtë.

“Personat e
infektuar duhet të izolohen. Kjo duhet të bëhet kudo. Mund të kontrolloni
COVID-19 vetëm nëse mund të hiqni burimin e infeksionit. Kjo është arsyeja pse
kemi ndërtuar spitale modulare dhe i kemi shndërruar stadiumet në spitale”,
shpjegoi Gao.

Ai tha se ata
ende nuk kanë qenë në gjendje të zbulojnë se çfarë e shkaktoi infeksionin në
Kinë dhe se ata ende po punojnë për të. Ai tha se ekzistonin dy mundësi – që
virusi kishte origjinë nga tregu në Ëuhan, ose se ishte një vend nga i cili
ishte përhapur jashtëzakonisht shumë.

Kina thotë se nuk
ka ende imunitet kolektiv, por se virusi nuk transmetohet më lokalisht.

Ai gjithashtu
shtoi se shkencëtarët kinezë po përpiqen të zbulojnë vaksinën dhe ilaçet për
COVID-19.

The post Eksperti kinez i koronavirusit thotë se si po gabon Europa dhe SHBA’ja appeared first on Gazeta Express.

Burimi i lajmit: Linku

Check Also

Zvicra lehtëson shërbimet e postës në Kosovë me ndihmen e saj

Ambasada Zvicerane në Kosovë përmes një njoftimi në rrjetin social Facebook ka bërë të ditur …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *