Monday , March 30 2020
Home / Lajme / Lirohen 10 000 të burgosur në Afganistan për të parandaluar përhapjen e COVID-19

Lirohen 10 000 të burgosur në Afganistan për të parandaluar përhapjen e COVID-19


Autoritetet njoftuan sot se do të lirojnë deri në 10 000 të burgosur brenda dhjetë ditëve në vazhdim.
Ky vendim u mor si masë për parandalimin e përhapjes së koronavirusit të ri në këtë vend, ku infrastruktura shëndetësore po dështon pas katër dekadash luftë.

“Të burgosurit që do të përfitojnë do të jenë gra, fëmijë, të sëmurë rëndë dhe ata mbi 55 vjeç”, deklaroi avokati i përgjithshëm, Farid Hamidi.

Sipas Hamidi-t, masa, e marrë me dekretin presidencial të lëshuar sot, nuk është për ata që kanë kryer krime kundër sigurisë kombëtare dhe ndërkombëtare.Burimi i lajmit: Linku

Check Also

Presidenti i rajonit të Lombardisë pret ekipin e mjekëve shqiptarë

Alsat 2020-03-29T20:29:30+02:00 “Sapo pritëm dhe falenderuam së bashku me delegacionin rajonal 10 mjekë dhe 20 …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *