Thursday , July 9 2020
Home / Teknologji / Australia investon 1 miliardë dollarë në siguri kibernetike

Australia investon 1 miliardë dollarë në siguri kibernetike

Australia do të shpenzojë 1 miliardë dollarë në 10 vitet e ardhshme për të rritur sigurinë kibernetike tha kryeministri i vendit Scott Morrison.

Lajmi vjen pak javë pasi Australia tha se është përballur me një sulm kibernetik të sofistikuar që ka goditur të gjitha nivelet e qeverisë, organizatat politike dhe operatorët e internetit.

Edhe pse Australia nuk ka treguar se kush fshihet pas sulmit, burime të brendshme thanë për Reuters se është Kina.

Me investimin e ri plot 500 ekspertë sigurie do të punësohen në agjencinë e sigurisë kibernetike. Financimi është pjesë e një paketa 15 miliardë dollarësh për të rritur mbrojtjen e vendit, një plan që u përshpejtuar nga parlamenti i vendit pas sulmit kibernetik.

Australia asnjëherë nuk ka treguar se kush fshihet pas sulmit që erdhi pak muaj përpara zgjedhjeve. /PCWorld Albanian

The post Australia investon 1 miliardë dollarë në siguri kibernetike appeared first on PCWorld Albanian.

Burimi i lajmit: Linku

Check Also

Samsung do të bëjë një gjë për të cilën Apple urrehet shumë

Kur spekulimet filluan se Apple nuk do të përfshinte një karikues e as kufje në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *