Friday , July 10 2020
Home / Kuriozitete / Beteja e Torviollit, 576 vjet më parë ushtria e Skënderbeut vrau 22 mijë ushtarë osmanë

Beteja e Torviollit, 576 vjet më parë ushtria e Skënderbeut vrau 22 mijë ushtarë osmanë

576 vjet më parë ndodhi beteja e Torviollit, ku Skënderbeu mposhti forca të mëdha osmane në fushën e Torviollit – e njohur edhe si Beteja e Dibrës së Poshtme.

Pasi ishte formuar Besëlidhja e Lezhës, ku u bashkuan princat arbërorë, Sulltan Murati II dërgoi një forcë prej 25 mijë trupash me në krye një nga komandantët e tij më me përvojë, Ali Pashën e Shkupit.

Skënderbeu i doli përpara ushtrisë osmane në fushën e Torviollit, ku pas një beteje taktike nga Skënderbeu, u vranë 22 mijë ushtarë osmanë, kurse, në radhët e shqiptarëve pati të vrarë, vetëm disa qindra.

Me këtë fitore, miti i pathyeshmërisë osmane u thye dhe shënoi edhe fillimin e 25 vjet luftërash të pandërprera të Gjergj Kastriotit.

Burimi i lajmit: Linku

Check Also

Gratë për herë të parë në Forcat Ajrore në SHBA

Forca Ajrore Shteteve të Bashkuara më 8 korrik të vitit 1948 pranon rekrutet e para …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *