Thursday , July 9 2020
Home / Lajme / Bota / Përgjaken protestat për vdekjen e këngëtarit, shënohen 50 viktima

Përgjaken protestat për vdekjen e këngëtarit, shënohen 50 viktima

Bota


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU

Të paktën 50 persona u vranë në Etiopi gjatë protestave të organizuara pas ekzekutimit të një këngëtari shumë të njohur vendas.

Zëdhënësi i policisë bën me dije se viktimat janë protestues dhe efektivë policie dhe thekson se autoritetet ishin totalisht të papërgatitur për përshkallëzimin e situatës.

Protestat shpërthyen në kryeqytetin e Etiopisë dhe rajonin Oromiya, pasi këngëtari, Haacaaluu Hundeessaa, u qëllua për vdekje mbrëmjen e së hënës, në një sulm që policia dyshon se ishte atentat.

Këngëtari Haacaaluu u bë me këngët e tij simboli i një gjenerate protestuesish, demonstratat 3 vjeçare të së cilëve kulminuan me dorëheqjen e kryeministrit dhe nisjen e një etape të re për Etiopinë./Opinion.al

Check Also

COVID-19 në Turqi, 22 viktima në 24 orët e fundit

Bota Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al >> KËTU 22 viktima janë regjistruar në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *