Friday , July 10 2020
Home / Kuriozitete

Kuriozitete

Gratë për herë të parë në Forcat Ajrore në SHBA

Forca Ajrore Shteteve të Bashkuara më 8 korrik të vitit 1948 pranon rekrutet e para femra nëpërmjet një programi të quajtur Gratë në Forcat Ajrore (WAF). WAF u formua në vitin 1948, kur presidenti Truman nënshkroi Aktin për integrimin e grave në Forcat e Armatosura. Esther McGowin Blake u bë …

Read More »

Gorrie, mjeku që zbuloi sistemin e ftohjes së ajrit

Më 8 korrik 1842, mjeku John Gorrie, zbuloi sistemin e parë të ftohjes së ajrit. Mjeku dëshironte që të sëmurët nga ethet ta ndjenin veten më mirë në klimën subtropikale të Floridës, prandaj u kërkonte infermierëve që të sillnin kova me akull dhe të frynin ajrin përmes akullit. Lëvizja e …

Read More »

Maska prej ari që kushton 4.000 dollarë

Koronavirusi është përhapur pothuajse në të gjithë botën dhe një nga ndryshimet që ka sjellë është përdorimi i maskave në ambiente të mbyllura. Rritja e kërkesës për maska ka bërë që të rritet edhe oferta, por ka njerëz që kërkojnë të veçohen nga të tjerët. Shankar Kurhade, një biznesmen indian, …

Read More »

Parfum me erën e hapësirës

Nëse keni vrarë ndonjëherë mendjen se çfarë ere ka hapësira, një parfum i ri mund t’i japë përgjigje kësaj pyetje. Një kompani e re ka nxjerrë në shitje një parfum të ri, të quajtur “Eau de Space”, e cila zbret në tokë aromën e hapësirës. Aroma është përpunuar nga Steve …

Read More »

Sa të pastër janë hotelet gjatë pandemisë?

Diçka që na ka mësuar pandemia e koronavirusit është se pastërtia dhe higjiena është tepër thelbësore për të shmangur infektimin. Për shëndetin tonë, për sigurinë e të gjithëve. Vende si hotelet duhet të marrin seriozisht situatën e Covid-19 dhe pastërtinë, duke marrë parasysh që biznesi i tyre dhe jeta e …

Read More »

Hapet hoteli prej ari, nga muret te ushqimi

Në hotelin “Dolce Hanoi Golden Lake”, kafja shërbehet me filxhan floriri dhe relaksi ofrohet me vaskë floriri. Në fakt, në hotelin më të ri në Hanoi, Vietnam, pak gjëra nuk janë prej floriri. Me një kosto prodhimi prej 200 milionë dollarë, i ndërtuar me pllaka të mëdha ari 24-karatësh, në …

Read More »

Video: Shqiponja kap një peshkaqen

Një pamje e pazakontë është shfaqur në plazhin Myrtle në shtetin amerikan të Karolinës së Jugut ku një shqiponjë e madhe kap një peshkaqen në det dhe fluturon mbi plazhin me plot njerëz. Të pranishmit thonë se peshkaqeni ishte i madh rreth dy metra. Video është publikuar para disa dite …

Read More »