Friday , April 3 2020
Home / Lajme

Lajme

Franca raporton edhe 471 vdekje nga koronavirusi

Franca ka raportuar edhe 471 vdekje nga Covid-19 duke e çuar kështu numrin e vdekjeve në 4503. Shifra e vdekjeve në Francë përfshin vetëm personat që kanë ndërruar jetë në spital, dhe jo ata që kanë ndërruar jetë në shtëpi ose në Shtëpitë për të Moshuar. Megjithatë, zyrtari i lartë …

Read More »

SHBA, mbi 216 mijë të infektuar me koronavirus

Shtetet e Bashkuara kanë aktualisht mbi 216 mijë raste, ose thuajse një të katërtën e rasteve me koronavirus në botë, që numërohen në mbi 956 mijë. Numri i viktimave në SHBA shkoi në mbi 5100 vetë të enjten, ndër to edhe një foshnje gjashtë javëshe në një spital në Konektikat. …

Read More »

Saliu: Kosova me sukses po përballet me koronavirusin

Alsat 2020-04-02T21:45:30+02:00 Kosova aktualisht mirë po përballet me koronavirusin dhe këtë fal angazhimit të Institucioneve shëndetësore të Kosovës, posaçërisht infermierëve dhe defektologëve të cilët çdo ditë janë në vijën e para të frontit. Kështu u shpreh në “Rruga drejt…”, Bul Saliu, nga Prishtina. Por sipas Saliut gjendjen mund ta vështirësoj …

Read More »

Die Zeit: Kosova, pa udhëheqje në kohë krize

Javorja prestigjioze politike gjermane “Die Zeit” ka botuar sot në analizë të autorit Michael Thumann, ekspert i Europës juglindore, lidhur me zhvillimet politike më të fundit në Kosovë. albinfo.ch u sjell këtë analizë, të përkthyer në gjuhën shqipe Qeveria e parë evropiane që është rrëzuar nga virusi korona është ajo …

Read More »

Greqi/ Gjenden 21 emigrantë me COVID-19, izolohet kampi

21 emigrantë kanë rezultuar pozitivë me koronavirus në një kamp në Ritsona, në afërsi të Athinës. Pas verifikimeve, autoritetet greke kanë vendoru të izolojnë totalisht kampin. Shifra alarmuese këto, nga momenti që vetëm 60 testime janë bërë deri më tani. Gjithsesi, autoritet mendojnë se e kanë evidentuar personin e parë …

Read More »

Isufi: Numri i lartë i të infektuarve në Kumanovë, pasojë e qytetarëve që nuk u vetizoluan pas kthimit nga Evropa

Alsat 2020-04-02T21:50:55+02:00 Ylber Isufi, zv. drejtor i Spitalit të Përgjithshëm të Kumanovës thotë se në Kumanovë numri i lartë i të infektuarve ka ardhur si pasojë e sjelljes së qytetarëve, të cilët pasi janë kthyer nga vendet evropiane nuk u janë përmbajtur rekomandimeve për të qëndruar në izolim. Kjo sjellje …

Read More »