Monday , March 30 2020
Home / Shendet

Shendet

Gripi, këshilla si të mbroni veten dhe të tjerë

Alsat 2019-12-05T22:20:35+01:00 Jemi në sezonin e gripit dhe kërkohet që të merren masa që të mbrohemi. Këto janë disa këshilla që ju të mbroni veten dhe të tjerët. Si të mbroni veten dhe të tjerët: • Të vaksinohen të gjithë personat e moshuar mbi 65 vjet dhe personat me sëmundje …

Read More »

Luftoni diabetin duke konsumuar çdo ditë bajame

Alsat 2019-12-05T23:30:02+01:00 Një studim i kryer nga Shoqata Amerikane e Kardio zbuloi se mos konsumimi i duhur i arrave, veçanërisht bajameve, rrit shanset për të marrë sëmundje kardiovaskulare. Shkencëtarët pastaj u përqendruan vetëm në bajame, dhe këtu është fuqia që ata kanë nëse i konsumoni ato çdo ditë. – Redukton …

Read More »

Këto tri pije do t’ju shpëtojnë nga dhimbja e kokës

Alsat 2019-12-09T22:45:43+01:00 Ju dhemb koka? Ju nuk keni pse të pini pilulën! Mendoni për metoda plotësisht natyrale që nuk do t’ju dëmtojnë dhe do t’ju ndihmojnë të hiqni qafe problemet që ju shqetësojnë. Këto tri pije do të zvogëlojnë dhimbjen e kokës: Ujë të nxehtë me limon Ju e dini …

Read More »

Pendarovski: Shtyrja e negociatave, me pasoja për rajonin

Alsat 2019-12-13T11:48:24+01:00 Pendarovski përkujton se shtyrja e vendimit për fillim të negociatave në tetor ishte goditje e madhe për Maqedoninë e Veriut, por edhe për shumë të tjerë. “Edhe pse presidenti francez, Emanuel Makron tha se nevojiten reforma të procesit të zgjerimit të BE-së, të gjithë shpresonin se nuk do …

Read More »

Shurup xhenxhefili për trajtimin e kollës

Alsat 2019-12-14T09:55:14+01:00 Shurupi i xhenxhefilit mund të përgatitet mjaft lehtë dhe të befason me shijen e mirë. Xhenxhefili është ndoshta një nga erëzat më të përdorura në botë sepse gjallëron çdo pjatë apo gatim. Shija e tij zbut edhe njerëzit më tekanjozë me ushqimin. Xhenxhefili është një nga erëzat më …

Read More »

Limoni lufton aneminë – ALSAT-M

Alsat 2019-12-14T20:52:00+01:00 Anemia me mungesë hekuri është mjaft e zakonshme. Dhe kjo ndodh kur nuk merrni hekur të mjaftueshëm nga ushqimet që hani. Limonët përmbajnë pak hekur, por ato kryesisht parandalojnë aneminë duke përmirësuar marrjen tuaj të hekurit nga ushqimet bimore. Zorrët e marrin hekurin nga mishi i pulës dhe …

Read More »

Këto dy gjëra shkatërrojnë imunitetin tuaj

Alsat 2019-12-15T19:30:26+01:00 Disa njerëz i mbijetojnë stinëve pa grip dhe pa ftohje, ndërsa të tjerët nuk heqin qafe kollën, herpesin dhe shenjat e tjera të imunitetit të dëmtuar. Deri më tani, kërkimet shkencore kanë zbuluar se prirja për viruse sezonale dhe ftohje gjithashtu mund të ketë të bëjë me zakonet …

Read More »

Këto janë shenjat se ju po hani shumë sheqer

Alsat 2019-12-16T08:15:58+01:00 Janë të shumta simptomat që mund të tregojnë për mbingarkesë të sheqerit në organizmin tuaj. Pasi të kuptoni se çfarë i keni bërë trupit tuaj duke konsumuar sheqer, ushqimet e ëmbla do të jenë shumë më pak tërheqëse.Këto janë disa nga shenjat paralajmëruese se po konsumoni shumë sheqer. …

Read More »